Register över pärmar och tidsskriftssamlare

Pitebygdens Forskarförening har genom åren samlat på sig en hel del renskrifter och konstruktioner av olika längder. En del har skänkts av våra medlemmar och en del har köpts in. Renskrifterna finns i hyllorna i forskarsalen och hallen i "Sommarro".

Detta är ett register över föreningens pärmar och tidsskriftssamlare som, förutom renskrifter och konstruktioner, innehåller: soldatmaterial, arkivinformation, byasammanställningar, släktutredningar m.m. Förteckningen är i bokstavsordning, sorterad geografiskt: i första hand församling, därefter län, landsdel, land. Om Du t.ex. forskar inom Piteå lfs, så sök först på Piteå, sedan Norrbotten, Norrland och Sverige.
Släktutredningarna är svåra att sortera geografiskt, därför är de i bokstavsföljd, i en särskild förteckning sist.

En del av föreningens rensktifter
Församling eller motsvarande Titel Författare Placering, anmärkning
Arjeplog fs Döda 1968-1996, ur Sveriges dödbok Olof Andersson Medlemsrum sekt 1
Arjeplog fs Födda 1719-1859 Olof Andersson, Kristina Öberg Medlemsrum sekt 1
Arjeplog fs Register till lysnings- och vigselbok vol C:1 1731-1795 Ramsele: Rm 22/1980 Medlemsrum sekt 1
Arjeplog fs Vigda 1730-1859 Olof Andersson, Kristina Öberg Medlemsrum sekt 1
Arjeplog fs, Silbojokk fs Födda 1717-1730 Olof Andersson, Kristina Öberg Medlemsrum sekt 1
Arvidsjaur fs Abborrträsk med omnejd Vuxenskolan Medlemsrum sekt 1
Arvidsjaur fs Arvidsjaurs byar och nybyggare 1757-1897 Elsy & Ruth Nyman Medlemsrum sekt 1, 6 pärmar
Arvidsjaur fs Arvidsjaurs kyrk- och marknadsplats genom seklen Kjell Lundholm Medlemsrum sekt 1, i tidskriftssamlare
Arvidsjaur fs Domänverket: Brevkopiebok 1928-1933 Medlemsrum sekt 1, i tidskriftssamlare
Arvidsjaur fs Domänverket: Liggare för Moskosel husbehovsåg 1927 Medlemsrum sekt 1, i tidskriftssamlare
Arvidsjaur fs Domänverket: Malmesjaur revir, 3 st cirkulär 1911, 1917, 1923 Medlemsrum sekt 1, i tidskriftssamlare
Arvidsjaur fs Domänverket: Om våra skogars framtid, N:o 7 1906 Medlemsrum sekt 1, i tidskriftssamlare
Arvidsjaur fs Domänverket: Skogens viktigaste skadeinsekter Medlemsrum sekt 1, i tidskriftssamlare
Arvidsjaur fs Domänverket: Skogsvårdsföreningens folkskrifter; N:o 2 1905,   Medlemsrum sekt 1, i tidskriftssamlare
Arvidsjaur fs Döda 1968-1996, ur Sveriges dödbok Olof Andersson Medlemsrum sekt 1
Arvidsjaur fs Födda 1654-1659, 1692, 1700-1702, 1719-1860 Olof A/Kristina Ö Medlemsrum sekt 1
Arvidsjaur fs Gallejaur: Etnologisk dokumentation, utställningskatalog Norrbottens museum Medlemsrum sekt 1, i tidskriftssamlare
Arvidsjaur fs Glam int å vuådda du jer! - Bondska i Arvidsjaur Medlemsrum sekt 1, i tidskriftssamlare
Arvidsjaur fs Glommersträsk, Arsenikdramat NSD-artiklar, Protokoll mm Medlemsrum sekt 1, i tidskriftssamlare
Arvidsjaur fs Glommersträsk, Byn där Käck började Medlemsrum sekt 1, i tidskriftssamlare
Arvidsjaur fs Pjesker 1759-1983 Ruth Nyman Medlemsrum sekt 1, i tidskriftssamlare
Arvidsjaur fs Serrejaur & Grannäs 1695-1972 Ruth & Elsy Nyman Medlemsrum sekt 1, i tidskriftssamlare, 2 delar
Arvidsjaur fs Stina berättar Elsy Nyman Medlemsrum sekt 1, i tidskriftssamlare
Arvidsjaur fs Tvärbanan Jörn-Arvidsjaur Göran & Hans Marklund Medlemsrum sekt 1, i tidskriftssamlare
Arvidsjaur fs Vigda 1708, 1720, 1726-1860 Olof A/Kristina Ö Medlemsrum sekt 1
Blekinge län Blekinge släktforskarförening, Släkt-Eken Hall sekt 1+2
Burträsk fs Isak Grapes kyrkobok, komplettering 1640- ca1720 Jonas Gripe Medlemsrum sekt 2
Burträsk fs Mantalslängd, 1654-1695 K Mossberg Medlemsrum sekt 2
Bygdeå fs Byar och Gårdar 1600-1800 Agneta Olofsson Medlemsrum sekt 2
Bygdeå fs Döda 1745-1860, 1861-1933, 1948-1970 Kurt Andersson Medlemsrum sekt 2
Bygdeå fs Födda 1724-1859, 1860-1933 Kurt Andersson Medlemsrum sekt 2
Bygdeå fs Mantalslängd, 1654-1695 K Mossberg Medlemsrum sekt 2
Bygdeå fs Register till vigsellängd 1745-1860 Medlemsrum sekt 2
Bygdeå fs Vigda 1745-1860, Vigda 1861-1933 Kurt Andersson Medlemsrum sekt 2
Dalarna län Avesta, Folkare Släktforskarförening Hall sektion 1+2
Dalarna län Ludvika, Västerbergslagens släktforskare, Släktforskaren Hall sektion 1+2
Dalarna län Släkt och Bygd i Borlänge, Tunarötter Hall sektion 1+2
Dals fs Födelsebok 1688-1897, husförhör 1806-1896 Medlemsrum sekt 2
Enontekis Vigda 1722-1813 Kjell Mäki Medlemsrum sekt 1
Finland Antavla Dennis Lindqvist Medlemsrum sekt 2
Finland Att låna filmer från Finland Hall sekt 2
Finland Diverse arkiv Hall sekt 2
Finland Förteckning över mikrofilmer Hall sekt 2
Finland Genealogiska samfundet i Finland, Sukutieto Hall sektion 1+2
Finland Slaget vid Virta bro,  Medlemsrum sekt 2
Finland Vasanejdens släktforskarförening, Släktspejaren Hall sektion 1+2
Finland Viktiga årtal,  Medlemsrum sekt 2
Fjällsjö fs Byar & gårdar under 1500-talet, 1600-talet, 1700-talet Medlemsrum sekt 2
Gideå fs Lysnings- & vigselbok 1843-1848 Carina Bäckströms samling, 1998, pärm 20  Medlemsrum sekt 2
Gudmundrå fs Familjeregister 1643-1820 Medlemsrum sekt 2
Gällivare fs Födda 1759-1834, 1846-1866 Arne Härkönen Medlemsrum sekt 1
Gällivare fs Vigda 1742-1864 Medlemsrum sekt 1
Gävleborgs län Bollnäs, Forskarföreningen Släkt och bygd, Matrikel Hall sektion 1+2
Gävleborgs län Gävle, Gästriklands genealogiska förening, Gestrica Hall sektion 1+2
Gävleborgs län Ockelbo släkt- och emigrantforskarförening, Ugglan Hall sektion 1+2
Gävleborgs län Sällsk. släktf. i Sandviken, Stamträdet Hall sektion 1+2
Gävleborgs län Söderhamn Forskarförening, Alir Hall sektion 1+2
Göteborgs- & Bohus län Göteborg, DIS Väst, Disketten Hall sektion 1+2
Göteborgs- & Bohus län Göteborg, Västra Sveriges genealogiska förening, Västanbladet Hall sektion 1+2
Hietaniemi fs Döda 1733-1921 Stig-Inge Gustafsson Medlemsrum sekt 1
Hietaniemi fs Födda 1721-1925 Stig-Inge Gustafsson Medlemsrum sekt 1
Hietaniemi fs Skriftebok 1736-1778, 1786-1812 Stig-Inge Gustafsson Medlemsrum sekt 1
Hietaniemi fs Vigda 1741-1809  Kjell Mäki Medlemsrum sekt 1
Hietaniemi fs Vigda 1741-1920 Stig-Inge Gustafsson Medlemsrum sekt 1
Holmsund fs Döda 1947-1971 Kurt Andersson, Patrik Lundström Medlemsrum sekt 2
Holmön Döda 1831-1933, 1950-1970 Kurt Ögren Medlemsrum sekt 2
Holmön Födda 1831-1933 Kurt Ögren Medlemsrum sekt 2
Holmön Vigda 1831-1933 Kurt Ögren Medlemsrum sekt 2
Jukkasjärvi fs & Enontekis fs Nybyggarsläkten Erik Johansson Kuoksu Medlemsrum sekt 1
Junsele fs Bönder 1600-1800 Medlemsrum sekt 2
Jämtlands län Jämtlands läns släktforskare, JLS-nytt Hall sektion 1+2
Jönköpings län Jönköpings­bygdens genealogiska förening, Rotposten Hall sektion 1+2
Jönköpings län Njudungs genealogiska förening, Vetlanda, Forskarförteckning Hall sektion 1+2
Jönköpings län Nässjö­bygdens genealogiska förening, Släktposten Hall sektion 1+2
Jönköpings län Sällskapet ANE Finnveden, Medlemsblad Hall sektion 1+2
Kalmar län Person- och lokalhistoriskt forskarcentrum i Oskarshamn, PLF-nytt Hall sektion 1+2
Luleå stad Vigda 1709-1811, 1810-1920 Kjell Mäki, Rolf Åström Medlemsrum sekt 1
Lycksele fs Döda 1714-1777 Olof Andersson Medlemsrum sekt 2
Lycksele fs Födda 1702-1770 Olof Andersson Medlemsrum sekt 2
Lycksele fs Hfl 1742-1759, Hfl 1759-1769 Olof Andersson Medlemsrum sekt 2
Lycksele fs Vigda 1704-1776 Olof Andersson Medlemsrum sekt 2
Lövånger fs Byar och gårdar 1600-1800 Agneta Olofsson Medlemsrum sekt 2
Lövånger fs Döda 1724-1770 Ernst Löfgren Medlemsrum sekt 2
Lövånger fs Döda 1947-1971 Skelleftebygdens släktforskare Medlemsrum sekt 2
Lövånger fs Husförhörslängd, återskapad, 1761-1770 Ernst Löfgren Medlemsrum sekt 2
Lövånger fs Mantalslängd, 1654-1695 K Mossberg Medlemsrum sekt 2
Lövånger fs Vigda 1724-1770 Ernst Löfgren Medlemsrum sekt 2
Nederkalix fs Döda 1656-1686, 1738-1754, 1759-1760 Medlemsrum sekt 1
Nederkalix fs Döda och begravda 1715-1859, 1715-1738, utbytta rättelser och kompletteringar till åren1758-1859 mellan gula blad   Medlemsrum sekt 1
Nederkalix fs Födda 1656-1677, 1682-1688 Medlemsrum sekt 1
Nederkalix fs Födelse- och dopbok 1740-1770, rättelser 1740-1794, längst fram Medlemsrum sekt 1
Nederkalix fs Födelse- och dopbok 1771-1794, rättelser 1740-1794 i pärm 1740-1770 Medlemsrum sekt 1
Nederkalix fs Lysnings- och vigselbok 1719-1879, rättelser 1719-1879 före vigselbokens början Medlemsrum sekt 1
Nederkalix fs Vigda 1656-1687, 1688-1718 Medlemsrum sekt 1
Nederluleå fs Döda 1707-1929 Rolf Åström Medlemsrum sekt 1, 8 pärmar
Nederluleå fs Familjer boende i … med barn födda 1898-1920 inkl 3 blå innehållsförteckningar Medlemsrum sekt 1, 2 pärmar
Nederluleå fs Födda 1898-1929 Rolf Åström Medlemsrum sekt 1, 3 pärmar
Nederluleå fs Luleå socken, Familjer under 1600-talet Olle Malmsten, Rolf Åström Medlemsrum sekt 1
Nederluleå fs Luleå socken, Födda 1581-1694, 1696-1704, 1706, 1730-1738 Olle Malmsten, Rolf Åström Medlemsrum sekt 1
Nederluleå fs Människor i Nederluleå 1776-1805 inkl index Medlemsrum sekt 1, 6 pärmar
Nederluleå fs Vigda 1706-1812 Gerda Sandberg Medlemsrum sekt 1
Nederluleå fs Vigda 1800-1850, 1851-1897 Rolf Åström Medlemsrum sekt 1
Nederluleå fs Vigda 1848-1929 Rolf Åström Medlemsrum sekt 1
Nedertorneå  fs Död- och begravningsbok 1707-1739 Kjell Mäki Medlemsrum sekt 1
Nedertorneå  fs Lysnings- och vigselbok 1707-1757 Kjell Mäki Medlemsrum sekt 1
Nedertorneå  fs Lysnings- och vigselbok 1770-1810 Kjell Mäki Medlemsrum sekt 1
Nedertorneå & Torneå stad Lysningssedlar  1763-1770 Kjell Mäki Medlemsrum sekt 1
Nordamerika/England Svenskt-engelskt släktlexikon Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Norge Mikrofilmer, Universitetsbiblioteket, Förkortningar, Förklaringar, m.m. Hall sekt 2
Norrbotten Birkarlar inom Sundoms by Medlemsrum sekt 1, i tidskriftssamlare
Norrbotten Björsbyn ur en gammal bys annaler Alb. Nordberg Medlemsrum sekt 1, i tidskriftssamlare
Norrbotten Boden och Överluleå forskarförening, Boden-Anan Hall sektion 1+2
Norrbotten En bunt gamla handlingar Anders Sandström Medlemsrum sekt 1, i tidskriftssamlare
Norrbotten Gäddvik i Norrbottens län Medlemsrum sekt 1, i tidskriftssamlare
Norrbotten Gällivarebygdens forskarförening, Bygdens folk Hall sektion 1+2
Norrbotten Kalixbygdens forskarförening, KALIXforskarNYTT Hall sektion 1+2
Norrbotten Kiruna amatörforskarförening, Forskaren Hall sektion 1+2
Norrbotten Lulebygdens forskarförening, Medlemsblad Hall sektion 1+2
Norrbotten Mikrofiche-register, Gällivare, Jukkasjärvi, Luleå, Nederluleå, Älvsbyn 1900 - Olof Skoglund Medlemsrum extra hylla, samt Kursrum 
Norrbotten Minnesanteckningar ur Norrbottenskuriren Olof Skoglund Medlemsrum sekt 1, i  tidskriftssamlare
Norrbotten Norrbottens regemente: De sista soldaterna vid Piteå komp Medlemsrum sekt 2
Norrbotten Personahistorisk tidskrift, utdrag: Nederkalix, Torneå, Överkalix, Finnbygden, Kengisverken, Luleå förs.,  Medlemsrum sekt 1
Norrbotten Pitebygdens Forskarförening, Ätt & Bygd Hall sektion 1+2, 4 pärmar
Norrbotten Sundoms by, Landskapshandlingar 1539-1660 Medlemsrum sekt 1, i tidskriftssamlare
Norrbotten Tornedalen, Gammeldags begravning Frida Björnfot Karlström Medlemsrum sekt 1
Norrbotten Tornedalens forskarförening, Medlemstidning Hall sektion 1+2
Norrbotten Ur PT 1936: En angenäm jul, Gott nytt år Medlemsrum sekt 1, i tidskriftssamlare
Norrbotten Vuollerim 6000 år Ivan Lindgren Medlemsrum sekt 1, i tidskriftsamlare
Norrland Arkiv: Folkrörelsernas arkiv i Norrbotten, Centralarkivet i Piteå, Biblioteket i Piteå, Kunskapskällan i Skellefteå, DAUM presentationer, DAUM-katta, Landsarkivet i Härnösand:utdrag ur arkivförteckningar
I utdragen upptagna handlingar är inlevererade till landsarkivet i Härnösand av Piteå Tingsrätt 1987-11-02.
Hall sekt 2, i tidskriftssamlare
Nysätra fs Byar och gårdar 1650-1800 Agneta Olofsson Medlemsrum sekt 2
Nysätra fs Döda 1746-1824 Kurt Andersson Medlemsrum sekt 2
Nysätra fs Födda 1860-1933 Kurt Andersson Medlemsrum sekt 2
Nysätra fs Mantalslängd, 1654-1695 K Mossberg Medlemsrum sekt 2
Pajala fs Döda 1728-1757 Kjell Mäki Medlemsrum sekt 1
Pajala fs Döda 1728-1831 Kjell Mäki Medlemsrum sekt 1
Pajala fs Födda 1718-1831 Kjell Mäki Medlemsrum sekt 1
Pajala fs Vigda 1728-1818 Kjell Mäki Medlemsrum sekt 1
Piteå kommun Döda 1968-1996 Källa: Sveriges dödbok Olof Andersson Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Alters bruk, Degerfors Bruk m fl, Mantalslängder  Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Begravningsbok 1650-1756 Olof Andersson, Kristina Öberg Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Bårpengar 1756-1774 Kristina Öberg Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Bänkindelning, Matriklar Carina Bäckström Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Degerfors herrgård, Degerfors bruk, släkten Degerman Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Diverse byar, utredningar om: Backträsk, Dalheden, Fjälaträsk, Kaptensviken, Klockarträsk, Krokaträsk, Näsudden, Pelloträsk, Stenbacken, Studsarheden, Tällbäcken, Forsudden   Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Döda 1793-1836 Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Döda 1898-1928 Källa: dödbok (F) KÖ/OA/EV Medlemsrum sekt 3, 2 pärmar
Piteå lfs Döda och begravda 1650-1756 Ulf Holmberg Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Döda och begravda 1775-1792 Marianne Lindberg Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Dödbok 1757-1782 Inger Österlund Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Födda & dopvittnen 1688-1690 Marianne Lindberg Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Födda 1658-1689 Carina Bäckström Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Födda 1658-1753 Olof Andersson, Kristina Öberg Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Födda 1749-1799 K Öberg, S Berggren, Oscarsson, Carina Bäckström, M Olofsson Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Födda 1800-1802 Carina Bäckström, Maria Olofsson Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Födda 1803-1831 Lilian Dahlberg Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Födelsebok 1832-1859 L-E Stenberg, G Stenberg Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Födelsebok 1851-1876 Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Födelsebok 1869-1878  L-E Stenberg Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Gamla Kyrkobyn i Pite lands Curt Carlsson, Helge Lundgren Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Gråträsk kyrka, Gråträsk Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Hfl 1720-1749 Carina Bäck­ström, Inga Ölund Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs hfl 1750-1769 Carina Bäckström Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs hfl 1789-1806 samt index Malcolm C. McDonald Medlemsrum sekt 3, 5 pärmar
Piteå lfs hfl 1807-1816 samt index Malcolm C. McDonald Medlemsrum sekt 3, 6 pärmar
Piteå lfs hfl 1817-1833 L-E Stenberg Medlemsrum sekt 3, 5 pärmar
Piteå lfs hfl 1834-1843, 1844-1853  L-E Stenberg Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Hortlax – Smällgården Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Hortlax by fram till 1913 Margit Öberg Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Högsböle 1649-1843 och Pitsund 1770-1843 Linnéa Moren Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Konstruktion av hfl 1700-1720 samt index Medlemsrum sekt 3, 3 pärmar
Piteå lfs Konstruktion av hfl 1720-1749 Kristina Öberg Medlemsrum sekt 3, 2 pärmar
Piteå lfs Kyrkoräkenskaper 1650-1696 Ulf Holmberg Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Kyrkoräkenskaper Inkomster 1627-1751 Olof Andersson, Kristina Öberg Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Källorna till 1770, 1771 m.m. Carina Bäckström Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Lysningsbok 1650-1785 Olof Andersson, Kristina Öberg Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Långträsk – handeln i glesbygd, Långträsk – min lokalhistoria Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå lfs Mantalslängder med förteckning Carina Bäckström Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Mikroficheregister 1629-1920 Olof Andersson Medlemsrum extra hylla, samt Kursrum
Piteå lfs Norrfjärden – Ottergården Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå lfs Nybyn Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå lfs Nyböle, Pålberget Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå lfs Piteå kompani, Sista general­mönstrings­rullan 1901 Medlemsrum sekt 1, i A3-pärm
Piteå lfs Pitholm, Ole-Janscha-gården Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå lfs Porsnäs – Håkansö, kultur- och Fornlämningar Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå lfs Register inkl. utdrag förs.bok 1910/1920, 1900 Av G S Medlemsrum extra hylla, samt Kursrum
Piteå lfs Register över byar Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå lfs Register över mikrofilmer  Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå lfs Rekonstruktion hfl 1770-1789 Carina Bäckström Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Rönnberget och Stridholm Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå lfs Serien Bilagor Avskrift och utdrag Carina Bäckström Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Sikfors no 9, ”Jane” Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå lfs Sikfors: Handlingar, Kuriosa Sikfors 6 (?), Sikfors 7 (?), Blåsmark 2 (?) Ingegerd Westerlund Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Sjulsmark – div Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå lfs Sjulsmark m. omnejd, Div.material Brage Lundström Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Sjulsmark m. omnejd, Födelsebok 1539-1976 Brage Lundström Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Sjulsmark m. omnejd, Församlingsbok 1900,1910,1920 Brage Lundström Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Sjulsmark och byarna runt omkring, Ur husförhörslängder 1807-1899 Brage Lundström Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Skuthamn – ett brukssamhälle i förvandling Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå lfs Svensbyn, Husförhör 1807-1833, Mantalslängd 1642-1700 Inga Ölund Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Tällträsk – en skogsby Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå lfs Utdrag ur häradsrättens renoverade domböcker, 1700-1720 Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Vigda 1786-1799 Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Vigselbok 1846-1854 L-E Stenberg Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Öjebyn Kyrkan Ritning 1750 Helge Lundgren Medlemsrum sekt 3
Piteå lfs Öjebyn Kyrkogården Gravårdar och  Gravhällar Tomas Carlsson Medlemsrum sekt 3
Piteå med omnejd Autogiro-flyg Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå med omnejd Bomärken Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå med omnejd Bouppteckningar Carina Bäckström Medlemsrum sekt 3
Piteå med omnejd Döda 1928-1972 Källa: PT, NA Jonny G/Olof A Medlemsrum sekt 3, 3 pärmar
Piteå med omnejd Fattigvården i Piteå landskommun Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå med omnejd Från skolans värld Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå med omnejd Gamla gårdsnamn i Piteå lfs  enl hfl 1790 Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå med omnejd Inventering av sågkvarnar Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå med omnejd Karta Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå med omnejd Om staden Piteå och angränsande  Pastorat Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå med omnejd Skolbyggnader Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå med omnejd Småprotokoll Carina Bäckström Medlemsrum sekt 3
Piteå med omnejd Stockholm Flyttlängder, Personer med anknytning till Piteå Carina Bäckström Medlemsrum sekt 3
Piteå- och Älvsby området Befolkningsstatistik Norrb. Län, utdrag ur Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå- och Älvsby området Beviljade lagfarter Piteå- och Älvsby tingslags häradsrätt, 1844, 1928-1931, 1932 (feb) Maria Olofsson Medlemsrum sekt 3
Piteå- och Älvsby området Bouppteckningar, Inventarium Medlemsrum sekt 3
Piteå- och Älvsby området Domänverket Älvsbyn, Piteå södra revir:tabeller, statistik, kartor, byggnader, skogsodlingar, avverkningar, vägar, väderleksiakttagelser, isförhållanden, flyttfåglars ankomsttider och avflyttning på hösten, växters lövsprickning, iakttagelser om däggdjur, fåglar, fiskar, skogsinsekter m m.  Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå- och Älvsby området Emigranter: Hortlax, Norrfjärden, Piteå Rolf Pettersson Medlemsrum sekt 3
Piteå- och Älvsby området Emigranter: Norrfjärden 1915-1950, Hortlax 1918-1948 Vägledning vid emigrantforskning  Jan Lundqvist Medlemsrum sekt 3
Piteå- och Älvsby området Handelsregister 1888-1916 Medlemsrum sekt 3
Piteå- och Älvsby området In- & utflyttade, ur NA, NP, PT: Hortlax, Norrfjärden, Mark­bygden, Piteå Stad, 1900-talet Medlemsrum sekt 3
Piteå- och Älvsby området Register över dödsannonser nekro­loger: Pite-Tidningen 1/10 1987-31/12 1991 Medlemsrum sekt 3
Piteå- och Älvsby området Register över födelsedags-annonser: Pite-Tidningen 1/10 1987-31/12 1991 Medlemsrum sekt 3
Piteå- och Älvsby området Register över tidningsartiklar Norrbottens Allehanda,  Piteå-Tidningen Bo Lindhammar Medlemsrum sekt 3, 2 volymer
Piteå- och Älvsby området Vem är det?  Medlemsrum sekt 3
Piteå- och Älvsby området Vägpärm Pitebygden: artiklar, kartor, vägsträckor, protokoll, vägstolpar, byster, gatunamn, minnesstenar, utflyktsmål Medlemsrum sekt 3
Piteå sn 1643-års karta Medlemsrum sekt 1, i A3-pärm
Piteå sn Jordebok 1628 Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå sn Jordebok 1640 Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå sn Mantalslängd 1716 Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå sn se innehållsförteckning 1770, Piteå lfs Carina Bäckström Medlemsrum sekt 3, 3 pärmar
Piteå sn se innehållsförteckning 1771, Piteå lfs Carina Bäckström Medlemsrum sekt 3
Piteå stad  Döda 1703-1806 Olof Andersson Medlemsrum sekt 3
Piteå stad  Dödbok C:1, 1703-1806 Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå stad  Forumsalen Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå stad  Födda 1703-1806 Olof Andersson Medlemsrum sekt 3
Piteå stad  Födda 1806-1860 Olof Andersson, Kristina Öberg Medlemsrum sekt 3 
Piteå stad  hfl 1811-1823 Jonny Grahn Medlemsrum sekt 3
Piteå stad  Kyrka och församlingsliv i Piteå stad Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå stad  Norrbottens första lasarett Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå stad  Personregister till: Lysnings- och vigselbok C:1, 1703-1806 Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå stad  Piteå baptist­församling Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå stad  Piteå kyrka Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå stad  Piteå stads belägenhet till qvarter 1783 Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå stad  På strövtåg i Piteå Ulf Sjödin Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå stad  Register till konkursakter 1787-1940 Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå stad  Stadsvapnet nr 6 (2 ex) Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå stad  Strödda handlingar från fattigvård till åldringsvård i Piteå stad Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Piteå stad  Vigda 1704-1806 Olof Andersson Medlemsrum sekt 3
Piteå stad  Vigda 1806-1860 Olof Andersson, Kristina Öberg Medlemsrum sekt 3
Robertsfors fs Döda 1799-1933 Kurt Andersson Medlemsrum sekt 2
Robertsfors fs Döda 1947-1970 Anders Nilsson Medlemsrum sekt 2
Robertsfors fs Födda 1799-1930 Kurt Andersson Medlemsrum sekt 2
Robertsfors fs Vigda 1799-1933 Kurt Andersson Medlemsrum sekt 2
Råneå fs Döda 1693-1770, 1771-1819 Medlemsrum sekt 1
Skaraborgs län Hjo-Tibro släktforskarförening, Kallelse Hall sektion 1+2
Skaraborgs län Skaraborgs släktforskarförening, Husförhörsnytt Hall sektion 1+2
Skaraborgs län Skövde genealogiska förening, Ättlingen Hall sektion 1+2
Skellefteå fs Anteckningar Knut Lundberg Medlemsrum sekt 2, 6 volymer
Skellefteå fs Anteckningar ur kyrkoarkivets räkenskaper, Renskrift av anteckningar som G N gjort Medlemsrum sekt 2
Skellefteå fs Födda 1699-1859 Bertil Lindqvist Medlemsrum sekt 2, 6 pärmar
Skellefteå fs Sockenstämmoprotokoll 1830-1834 Medlemsrum sekt 2
Skellefteå fs Vigda 1800-1835 Bertil Lindqvist Medlemsrum sekt 2
Stockholms län Norrtälje släktforskarförening, Anbladet Hall sektion 1+2
Stockholms län StorStockholms genealogiska förening, Anropet Hall sektion 1+2
Sverige Arkiv: Arkiven i Stockholm,Arkiv- och bibliotekskatalog 2005, Forskningsarkivets kartsamling, Merlo – SCA:s centralarkiv, Rädda de gamla fotografierna, Stockholms stadsarkiv och släktforskaren, Svensk press på mikrofilm, Svenskt domboksmaterial före 1615 Hall sekt 2, i tidskriftssamlare
Sverige Arkiv- och bibliotekskatalog 2005 Hall sekt 2, i tidskriftssamlare
Sverige Avrättade personer Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Sverige Den okända kokbokens gåta Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Sverige DIS -Föreningen för datorhjälp i släktforskningen, Diskulogen Hall sektion 1+2
Sverige Div. medlemsblad föreningar, Utdrag Hall sektion 1+2
Sverige Domsagor och Rådhusrätter Medlemsrum sektion 2
Sverige Genealogiska föreningen: GF-aktuellt, från 1984- Hall sekt 1, 3 pärmar
Sverige Genealogiska föreningen: Släkt och Hävd: 1961-1984, (1966 saknas) Namnregister och rättelser 1968-1969 Hall sekt 1, 7 pärmar
Sverige Genealogiska föreningen: GF-aktuellt, från 2003- Hall sekt 1, 7 pärmar
Sverige Genealogiska föreningen: Släkt och Hävd: 1992-1997, Register 1986-1993 Carin Bäckströms samling Hall sekt 1, 3 pärmar
Sverige Herdaminnen: Referensverk Medlemsrum sekt 1
Sverige Resepass för Johan Backman och Olof Nordling Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Sverige Sjukdomar och dödsorsaker: Morbus gaucher, Cholera, Sjögren-Larssons syndrom Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Sverige SVAR, SVensk Arkivinformation: Diverse information, Sveriges församlingar i bokstavsföljd Hall sekt 2
Sverige Sveriges släktforskarförbund: Släkthistoriskt Forum, från 1987 Hall sekt 2, 5 pärmar
Sverige Sveriges släktforskarförbund: Svenska Antavlor 1980-1997, Person- och sockenregister 1985-1997 Carina Bäckströms samling Hall sekt 2, 4 pärmar
Sverige Sveriges släktforskarförbund: Svenska Antavlor 1998- Hall sekt 2
Sverige Sällskapet Vallonättlingar, Vallonättlingen Hall sektion 1+2
Sverige Äldre svenska mått och vikter Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Sävar fs Döda 1823-1933 Kurt Andersson Medlemsrum sekt 2
Sävar fs Födda 1823-1933 Kurt Andersson Medlemsrum sekt 2
Sävar fs Vigda 1823-1933 Kurt Andersson  Medlemsrum sekt 2
Sävar nedre Döda 1946-1970 Kurt Andersson  Medlemsrum sekt 2
Sävar övre Döda 1948-1970 Kurt Andersson  Medlemsrum sekt 2
Södermanlands län Eskilstuna- Strängnäs släktforskarklubb, Anbudet Hall sektion 1+2
Södermanlands län Nyköping- Oxelösunds släktforskarklubb, Anknytningen Hall sektion 1+2
Torneå stad Vigda 1717-1810 Kjell Mäki Medlemsrum sekt 1
Torsåker fs Familjeregister 1571-1895 Rune Dahlqvist  Medlemsrum sekt 2
Torsåker fs Födda, Vigda, Döda 1898-1918 Rune Dahlqvist Medlemsrum sekt 2, 2 pärmar
Torsåker fs Personregistrer till familjeregister 1571-1895, Rune Dahlqvist Medlemsrum sekt 2, 2 pärmar
Trehörningsjö Födelsebok 1865-1872 Medlemsrum sekt 2
Umeå lfs Byar och gårdar 1600 – ca 1760 Agneta Olofsson Medlemsrum sekt 2, 2 pärmar
Umeå lfs Födda 1721-1735, Medlemsrum sekt 2
Umeå lfs Födelseregister 1721-1735 Birgit Lindgren Medlemsrum sekt 2
Uppland Släktforskare i Uppland, Runslingan Hall sektion 1+2
Västerbotten Andersson från Lillkågeträsk, Släktutredning Gun Vikström Medlemsrum sekt 2, 3 pärmar
Västerbotten Brännland, Nybygget 1865-1991 Gösta Gustavsson Medlemsrum sekt 2
Västerbotten Burträsk fs, Åbyn, Per Anderssons Carina Bäckströms samling pärm 19  Medlemsrum sekt 2
Västerbotten Bygdeå-Nysätra släktforskarförening, Åtabak Hall sektion 1+2
Västerbotten Byske & Fällfors Karl Fahlgren Medlemsrum sekt 2
Västerbotten Litteratur: Ammarnäs, Bjurholm, BurträskByske, Dorotea, Hörnefors, Lycksele, Malå, Lövånger, Nordmaling, Norsjö, Robertsfors, Sorsele, Tärna, Vindeln, Vännäs, Åsele,  Medlemsrum sekt 2
Västerbotten Lyckselebygdens släktforskarförening, Släktfåran Hall sektion 1+2
Västerbotten Skelleftebygdens släktforskare, Forskarkatalog/Roten Hall sektion 1+2, 3 pärmar
Västerbotten Umeå, Södra Västerbottens släktforskare, Släkten Hall sektion 1+2
Västerbotten Vilhelmina, Lappmarkens Släkt- och Bygdeforskare, Tjocka släkten Hall sektion 1+2
Västerbotten Ålund, människor & gårdar Medlemsrum sekt 2
Västerbotten Ägare/brukare av Skellefteå Storsockens stamfastigheter, 1543-1750 Knut Lundberg Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Västerbottens & Norrbottens regemente  Bygdeå kompani 1667-1695 K Mossberg Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Bygdeå kompani 1689-1719 K Mossberg, B Lindfors Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Bygdeå kompani 1689-1719 med genealogiska ant. K Mossberg, B Lindfors Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Calix kompani 1667-1695 K Mossberg Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Calix kompani 1689-1719 K Mossberg, B Lindfors Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Krigsarkiv, Krigshistoria, Indelningsverket, vägledningar, artiklar Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Krigsarkivet Kronologiskt 1722-1786 1 fört. 25 rubrikbl. 291 s.  Carina Bäckströms samling 1998 pärm 15a Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Krigsarkivet Kronologiskt 1722-1786, 1 fört. 25 rubrikbl. 291 s.  Carina Bäckströms samling 1998 pärm 15b Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Livkompaniet 1667-1695 K Mossberg Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Livkompaniet, 1689-1719 K Mossberg, B Lindfors Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Lövånger kompani 1667-1695 K Mossberg Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Lövånger kompani 1689-1719 K Mossberg, B Lindfors Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Majorens kompani 1689-1719 K Mossberg, B Lindfors Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Piteå kompani 1667-1695 K Mossberg Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Piteå kompani, 1689-1719 K Mossberg, B Lindfors Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Piteå kompani, årtal, soldater, rotar, roteringslängd, artikel om fältjägare Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Rulla, 1757:2, GMR: 1789, GMR: 1790 Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Skellefteå komp. 1667-1695 K Mossberg Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Skellefteå komp. 1689-1719 K Mossberg, B Lindfors Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Soldatinventering - Gemensamt projekt för medlemmarna i Pitebygdens Forskarförening Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Staben 1667-1695 K Mossberg Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Staben 1689-1719 K Mossberg, B Lindfors Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Torneå kompani 1667-1695 K Mossberg Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Umeå kompani 1667-1695 K Mossberg Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Västerbottens regemente 1689-1741, Rullor m.m., 1 fört. 9 rubrikbl. 76 s. Carina Bäckströms samling 1998 pärm 14 Medlemsrum sekt 1
Västerbottens & Norrbottens regemente  Överste­lietnantens komp. 1689-1719 K Mossberg, B Lindfors Medlemsrum sekt 1
Västernorrlands län Härnösand släktforskarförening Hall sektion 1+2 
Västernorrlands län Kramfors, Ådalens släktforskarförening, Bäfvernytt Hall sektion 1+2
Västernorrlands län Norra Ångermanlands hembygdsforskare, Meddelande Hall sektion 1+2
Västernorrlands län Ramsele-Junsele släktforskarförening, Ådalingen Hall sektion 1+2
Västernorrlands län Sundsvall, Midelva genealogiska förening, MGF Nytt,  Hall sektion 1+2
Västernorrlands län Örnsköldsvik, Hembygds- och släktforskare  Nolaskogs, Våra rötter – Vår historia,  Hall sektion 1+2
Västmanlands län DIS-Föreningen för dator­­hjälp i släkt­forsk­ningen, DIS-Aros Hall sektion 1+2
Västmanlands län Hembygdsrörelsen i Västerås kommun, Hembygdsjournalen Hall sektion 1+2
Västmanlands län Västerås släktforskarklubb, Arosiana Hall sektion 1+2
Ytterlännäs fs Begravningsbok 1688-1836 Rudolf Kärrander Medlemsrum sekt 2
Ytterlännäs fs Födda – Vigda – Döda Familjevis 1688-1804 Rudolf Kärrander Medlemsrum sekt 2
Ytterlännäs fs Födelsebok 1688-1804 Rudolf Kärrander Medlemsrum sekt 2
Ytterlännäs fs Husförhörslängd Familjevis till 1894 Rudolf Kärrander Medlemsrum sekt 2
Ytterlännäs fs Vigselbok 1698-1804 Rudolf Kärrander Medlemsrum sekt 2
Älvsborgs län Alingsås släktforskarförening, Medlemsblad Hall sektion 1+2
Älvsborgs län Borås släktforskare, Borås släktblad Hall sektion 1+2
Älvsby fs  Dopvittnen, födda 1833-1842 Jonny Grahn Medlemsrum sekt 3
Älvsby fs  Döda 1808-1850 Medlemsrum sekt 3
Älvsby fs  Döda 1868-1966, ur Sveriges Dödbok Olof Andersson Medlemsrum sekt 3
Älvsby fs  Flyttlängd B:2 1861-1885, sid. 53-54 Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Älvsby fs  Födda 1833- 30/4 1842 källa C Jonny Grahn Medlemsrum sekt 3
Älvsby fs  hfl 1809-1817, 1818-1830, 1830-1839, 1840-1851 Jonny Grahn Medlemsrum sekt 3
Älvsby fs  Inflyttade 1833-1850 Jonny Grahn Medlemsrum sekt 3
Älvsby fs  Kommunion 1734-1739, 1782-1790, 1799-1813 Medlemsrum sekt 3
Älvsby fs  Konstruktion födelsebok 1809-1830 Jonny Grahn Medlemsrum sekt 3
Älvsby fs  Kulturhistorisk inventering Medlemsrum sekt 3, i tidskriftssamlare
Älvsby fs  Renskrifter Sten Norén Medlemsrum sekt 3, 3 pärmar
Älvsby fs  Rotesoldater Agnar Grönlund Medlemsrum sekt 3
Älvsby fs  Utflyttade 1833-1850 Jonny Grahn Medlemsrum sekt 3
Älvsby fs  Vigda 1809-1860 Medlemsrum sekt 3
Älvsby fs  Vigda 1861-1918 erh. via M Engel­mark  Medlemsrum sekt 3
Älvsby fs  Älvsby-området: se även under Piteå-och Älvsbyområdet
Örebro län Hällefors släktforskarklubb, Medlemsblad Hall sektion 1+2
Överkalix fs Bouppteckning 1777-1864  Maj-Lis Wennberg Medlemsrum sekt 1
Överkalix fs Dödbok 1689-1865 Maj-Lis Wennberg Medlemsrum sekt 1
Överkalix fs Födelsebok 1691-1774 Maj-Lis Wennberg Medlemsrum sekt 1
Överkalix fs Grelsbyn, Wisslacht, Boheden, m fl orter 1539-1890 Maj-Lis Wennberg Medlemsrum sekt 1, 3 pärmar
Överkalix fs Heden, Rödupp, Svartbyn Befolkning 1539-1891 M-L Wennberg Medlemsrum sekt 1, 3 pärmar
Överkalix fs Kengis (Jock), Narken Befolkning 1642-1890 Maj-Lis Wennberg Medlemsrum sekt 1, 3 pärmar
Överkalix fs Kyrkoplikt, förteckning Maj-Lis Wennberg Medlemsrum sekt 1
Överkalix fs SCB:s utdrag församlingsbok 1900-12-31, 1910-12-31 Maj-Lis Wennberg Medlemsrum sekt 1
Överkalix fs Vigselbok  1650-1890 Maj-Lis Wennberg Medlemsrum sekt 1
Överkalix fs Wännäs, Svedjan, Landet, Sandsjärv, Gyljens Bruk 1539-1891 Maj-Lis Wennberg Medlemsrum sekt 1, 3 pärmar 
Överkalix fs Ängesåhn, Ytterselet, m fl 1650-1891 Maj-Lis Wennberg Medlemsrum sekt 1, 3 pärmar
Överklinten kbfd Döda 1930-1933, 1947-1970 Kurt Andersson Medlemsrum sekt 2, i pärm Bygdeå
Överklinten kbfd Födda 1930-1933 Kurt Andersson Medlemsrum sekt 2, i pärm Bygdeå
Överklinten kbfd Vigda 1930-1933 Kurt Andersson Medlemsrum sekt 2, i pärm Bygdeå

Släktutredningar

Berggrens-släkten Elsy Nyman Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Bergman, Anders Andersson, samlade ättlingar Rune Bergman Medlemsrum sekt 2
Björkman Andreas Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Boström, Ch. Jacob, Piteå Kommuns centralarkiv nr. 1/2000 Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Boström, Christopher Jacob tre artiklar sammans. av Maria Olofsson Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Bothniensis, Nicolaus Olai  Bertil Öqvist forskare 94 Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Brännarsläkten Ruth Nyman Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Brännström, Johan Svensson N:a Bakts­jaur Elsy Nyman Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Bureätten Av Elof Lindmark Medlemsrum sekt 2
Bureätten, Burekloster m fl utredningar Medlemsrum sekt 2
Bureätten, några grenar Medlemsrum sekt 2
Bäckvallsläkten, Stockbäcken Elsy Nyman Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Clementeoff, släkten Torsten Sellin Medlemsrum sekt 2
Dahlbäck, Släkten från Blåsmark Medlemsrum sekt 2
Drugge & Maria Lars­dotter f. 1765, Vitån Råneå, släkten Nils Joёlson, Malmö Medlemsrum sekt 2
Dyhr-Hérnod, Släktbok av Jarl Pouser Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Eklunds-släkten Elin Lidström m.fl Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Ellström, mikrokortsregister Irene Ellström Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Engström, Kusmark Ragnar Engström Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare, 2 ex
Fjäril, Eric Abramsson S:a Baktsjaur Elsy Nyman Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Flodström Nils, förfäder m.m. Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Groth, Släkten Ragnar Engström Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Hartman släkten Medlemsrum sekt 2
Hedströms­rötterna, Hedströms­släkten Jan-Olof Hedström forskare 177 Medlemsrum sekt 2
Hedström-Sandberg Lindbäck Lennart Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Holmbom Tore antavlor Medlemsrum sekt 2
Konst Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Käck, Pehr Israelsson släkten Elsy Nyman, Serrejaur Medlemsrum sekt 2
Læstadius, Lestander Olika utredningar om släkten Medlemsrum sekt 2
Lundberg, Knut Lundmans Berggrens m fl släkter Gåva av Anna Lundberg Medlemsrum sekt 2
Lundqvist, Johannes (Johan) & Elsa Kristina Samuelsdr, fäder & ättlingar Jan Lundqvist Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Nils-Jacksa-släkten, Mausjaur & Hedberg Elsy Nyman Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Olofsson Johan, född 1826, samlande ättlingar Rune Bergman Medlemsrum sekt 2
Pålänge i Nederkalix, Släkten Josefsson, Lindström, Bergman från 1500-1900 Kjell Mäki Medlemsrum sekt 2
Rhenska släkten Medlemsrum sekt 2
Risberg Anders & Maria Margareta Benzlin, förfäder & ättlingar Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Samuelsson Mats & Margareta Andersdrs i Källbomark ättlingar Grenander & Juhlin Medlemsrum sekt 2
Samuelsson Mats i Källbomark förfäder G Grenander & I-M Juhlin Medlemsrum sekt 2
Sandberg, Alva Viktoria, f. Johansson & Jonas Herbert Sandberg, anor Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Skraggeätten Gustaf Edin Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Utter Anders Ottergården Åke Berggren Medlemsrum sekt 2
Utterströms-släkten Ruth Nyman Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Wallsten, Piteå släkten Carl-Henrik Carlsson Medlemsrum sekt 2
Wikbergs-släkten Elsy Nyman Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Wikbergs-släkten ur Elof Lindmarks släktbok Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Wikbergs-släkten i Arvidsjaurs sn Anders Wikberg Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Winblad von Walter, Flera utredningar om släkten Medlemsrum sekt 2
Winck, glasblåsare 1751-1934 Magnus Edvinsson Medlemsrum sekt 2, i tidskriftssamlare
Övriga släkter, (diverse), A-Ö Medlemsrum sekt 2, 2 pärmar
Övriga släkter, En släkthistoria, 1400-1900, 1600-1900 Utredningar av Karin Rånlund Medlemsrum sekt 2
Övriga släkter, Familjegrupp­sidor: Med personer, födda eller bosatta i Piteå lfs genom tiderna Medlemsrum sekt 2, 3 pärmar
Övriga släkter, Saxiska posten, Öhman-posten Medlemsrum sekt 2
Övriga släkter, Saxiska posten, Öhman-posten, Flodström, Reissmann, Viehweg Sture & Ingrid Jansson Medlemsrum sekt 2